środa, 1 stycznia 2014

Szlif czy wymiana progów?

Zużyte progi to jedna z podstawowych cech używanych gitar. Często ciężko określić gdzie jest granica między koniecznością nabijania nowych progów, a możliwością ich szlifowania. Potrzeba szlifu progów zachodzi, gdy korona progu jest spłaszczona.


 Nowy próg                        Próg spłaszczony


Wpływa to negatywnie na komfort gry i strój instrumentu. Szlif progów to ich ponowne zaokrąglenie, oczywiście czynność taką można powtórzyć co najwyżej kilka razy, ze względu na ubywający materiał progu podczas każdego takiego procesu. Wymiana progów jest konieczna, gdy progi są zbyt niskie oraz w przypadku gdy posiadają poważne wgłębienia występujące w często używanych pozycjach na gryfie (z doświadczenia 5, 7, 12 próg). Szlif i wymiana progów wymagają  precyzji, toteż lepiej powierzyć gitarę lutnikowi. Koszt szlifu to kilkadziesiąt złotych, cena wymiany progów z reguły wynosi ok 500 zł.

Regulacja Gitary

Do wyregulowania naszego stratocastera potrzebujemy:

-klucze imbusowe (najczęściej dołączane do gitary)
-stroik
-śrubokręt krzyżakowy
-kapodaster
-miarka
-szczelinomierz
-cienki pilnik


Zaczynamy!

1. Pręt regulacyjny 
Procedura rozpoczyna się od założenia kapodastera na pierwszym progu i umieszczeniu klucza w otworze do regulacji pręta. Przyciskamy strunę e basową w miejscu łączenia gryfu z korpusem (19 próg). Między 7 progiem, a struną powinien znajdować się prześwit od 0,25 do 0,3 mm co kontrolujemy za pomocą szczelinomierza. Jeśli prześwit jest zbyt duży dokręcamy delikatnie pręt, jeśli zbyt mały, poluźniamy.






2. Akcja strun
Ustawienia akcji strun polega na regulacji wysokości kostek na mostku. Potrzebna będzie dokładna miarka (swoją wydrukowałem na sztywnym papierze, co na jedną regulacje jest w stanie zastąpić miarkę metalową). Akcja strun to odległość między 12 progiem, a struną. Nie ma jakiś sztywnych reguł, jeśli chodzi o wysokość. Przyjmuje się ok. 2 mm, przy czym akcja strun basowych powinna być minimalnie wyższa. Sprawdzając miarką ustawiamy każdą ze strun po kolei przekręcając śrubki w kostkach na mostku. (Należy pamiętać, aby kostki obie śrubki były w kostce na tej samej wysokości).  Należy unikać sytuacji pokazanej na rysunku obok.




 
 
3. Siodełko
Ważnym punktem jest również regulacja siodełka. Zapewni to strojenie instrumentu w pierwszych pozycjach na gryfie. Szczelinomierzem sprawdzamy prześwit między struną, a 1 progiem. Powinien on wynosić ok. 0,4 mm. Jeśli jest zbyt duży wyjmujemy strunę z nacięcia w siodełku, pogłębiamy je pilnikiem i sprawdzamy ponownie. Przy tym kroku zalecam szczególną uwagę i częstą kontrolę, gdyż za głęboko wyszlifowany mostek nadaje się jedynie do wymiany.




4. Menzura
Regulacja menzury ma na celu strojenie gitary we wszystkich pozycjach na gryfie. Potrzebny będzie nam stroik. Stroimy pierwszą strunę e. Sprawdzamy za pomocą stroika czy dociskając na 12 progu również wybrzmiewa czyste e. Jeśli dźwięk jest za niski poluźniamy śrubkę na mostku, jeśli za wysoki dokręcamy ją.
Czynność powtarzamy ze wszystkimi strunami. (W dobrze ustawionym mostku można zauważyć mocniej cofnięte struny g3 i e6.)

Startujemy

Dzisiaj startujemy z nowym blogiem. Tutaj dowiecie się wszystkiego na temat kultowego stratocastera.